دادگاه های تفتیش عقاید در اسپانیا – جلد ١ – بخش ٢

همانطوری که وعده کرده بودم، هر هفته یک بخش از جلد اوّل تاریخ دادگاه های تفتیش عقاید (انکیزیسیون) در اسپانیا را در همین سایت قرار می دهم. و اینک بخش دوم از کتاب مزبور. اینجا را کلیک کنید.

            تجدید انتشار این بخش از کتاب مصادف است با آمدن حضرت پاپ (یا بهتر بگویم، آمدن دوباره ی ایشان) به مادرید برای برگزاری روز جهانی جوانان.

مراسم کتاب سوزان در حضور سانتو توماس (حضرت توماس)

            از چند روز پیش خیابان های منتهی به میدان مرکزی مادرید بر روی رفت و آمد اتومبیل ها بسته شده است و تا شش روز آینده بسته خواهد ماند. از طرفی دیگر به دستور شهرداری مادرید تمامی تابلو های تبلیغاتی مسیر حرکت پاپ هم تا رفتن ایشان بر چیده شده است.

            هنگام آخرین سفر پاپ قبلی، ماجرایی اتّفاق  افتاد که کسی هرگز بروز آن را پیش بینی نکرده بود.طبق برنامه ی تنظیم شده برای اقامت پاپ قبلی در مادرید، قرار بود که ایشان دو بار، در دو روز پشت سر هم؛ مراسم عشاء ربّانی برگزار کند. جریان آن سفر را خود من هم برای یکی از رادیو های محلی اسپانیا به صورت زنده گزارش می کردم. محلّ برگزاری عشاء ربّانی روز اوّل، محلّ یک فرودگاه قدیمی بزرگ در بیرون شهر مادرید تعیین شده بود. در نتیجه اتومبیل شیشه ای ضدّ گلوله مخصوص مسافرت های پاپ برای رسیدن به آن محلّ  می بایست از چندین خیابان اصلی عبور می کرد. پیش از رسیدن اتومبیل پاپ، ناگهان به کمیته ی تشریفات اطّلاع داده شد که در دو سمت یکی از خیابان اصلی مادرید تابلو هایی تبلیغاتی (بورد) با تصویر های بزرگی از دختری لباس شنا (بیکینی) بر تن وجود دارد. در نتیجه، مأموران شهرداری بدون فوت وقت و پیش از رسیدن اتومبیل حضرت پاپ و سایر رهبران مذهبی بلند پایه ی واتیکان، روی آن تابلو ها را با پرچم واتیکان پوشاندند تا آن دختر دیده نشود.

حرکت پاپ برای انجام مراسم مذهبی در طول روز بود، ازینرو وجود پرچم های واتیکان بر روی آن تابلو ها مانع دیده شدن تصویر آن دختر لباس شنا بر تن می شد. ولی غافل از اینکه در داخل آن تابلو ها لامپ های فلور سنت قرار داشت که با روشن شدن چراغ خیابان ها، آن لامپ ها هم روشن می شدند.

            حدود ساعت هشت شب بود که حضرت پاپ به طرف مادرید مراجعت کرد. روشن شدن چراغ های درون تابلو ها، حالتی بسیار تماشایی به تصویر آن دختر از پشت پرچم پارچه ای نازک واتیکان می داد. نه می شد هم چراغ ها را خاموش کرد که در آن صورت تمامی خیابان های خطّ سیر در خاموشی مطلق فرو می رفت. به همین خاطر، این بار شهرداری مادرید، علاج واقعه را قبل از وقوع کرده و پیش از آمدن پاپ دستور جمع آوری همه ی تابلو های تبلیغاتی را داده است.

            انجام این کار، یک علّت پلیسی هم دارد. برای اینکه گروه های مخالف کلیسا اعلام کرده اند، که بی تَوَجُّه به اخطار بلیس درست در همان جایی که قرار است پاپ مراسم عشاء ربّانی برگزار کند، آن ها هم علیه او و تشکیلات مذهبی، تظاهراتی بر پا خواهند کند.

            پریروز، سر اُسقُف مادرید از مومنان خواست که دست به دعا بردارند تا به هنگام حضور حضرت پاپ در مادرید، از شدّت گرمای هوا کاسته شود. کسی نیست که  به این جناب سر اُسقُف ( که مقام او معادل مقام آیت الله عظمی در میان شیعیان است) بگوید، که جناب جلالتماب سر اُسقُف؛ به گزارش یونیسف که سازمانی رسمی وابسته به سازمان ملل است، حدود پانصد هزار کودک در کشور سومالی به خاطر قحطی، با خطر مرگ روبرو هستند. اگر به قول مثل فارسی ” با دعای گربه سیاه باران بباید “، شما دعا کنید تا چند قطره باران از آسمان بر سر آن تیره روزان قحطی زده ببارد.

            هم اکنون که این مطلب را می نویسم، ساعت حدود ده شب است و خبر های نگران کننده ای از مرکز مادرید می رسد. هر لحظه امکان دارد، که میان زائران و گروه های مخالف مذهب که هر لحظه بر تعدادشان اضافه می شود، در گیری هایی پیش بیاید. اکثر زائران جوانان کم سن و سالی هستند که از سراسر دنیا برای زیارت پاپ آمده اند. و این مراسم ” روز جهانی جوانان ” نامگذاری شده است. ولی سران کلیسا ی کاتولیک بر این عقیده اند که این جوانان برای تجدید بیعت با رهبر کاتولیک های جهان به مادرید آمده اند.

سال هاست که حنای پدران روحانی، به ویژه از زمان دستگیری و زندانی شدن تعداد کثیری از آن ها به جرم بچه بازی، دیگر رنگی در میان عامه ی مردم ندارد. تا جائیکه دیگر دختری (در اسپانیا) حاضر نیست که به عنوان راهبه به خدمت کلیسا در آید. از طرفی دیگر در قانون اساسی اسپانیا به صراحت قید شده است که تشکیل دادگاه های ویژه (مانند دادگاه ویژه ی روحانیت و مانند آن) ممنوع است. کشیش ها و اُسقُف ها در صورت ارتکاب هر جرمی (که معمولاً به اِتِّهام بچه بازی و اغفال بچه های کم سن و سال دستگیر می شوند) در صورت محکومیت قضایی، برای گذراندن مدّت زندان، به همان زندان هایی فرستاده می شوند که مجرمان عادی در آن ها جای دارند.

 آسمان مادرید از دیشب بر روی همه ی پرواز ها بسته شده است. مرکز مادرید هم تا مدّت شش روز بر روی آمد و شد اتومبیل ها بسته خواهد بود.

اسپانیا، بیشترین تعداد بی کاران را در اروپا داراست (پنج ملیون بیکار یعنی 21 در صد جمعیّت کشور) و از این تعداد دلخراش بی کاران (طبق آمار رسمی) یک ملیون و سیصد هزار خانوار در اسپانیا وجود دارد که هیچیک از افراد آن، شغل و محلّ در آمدی ندارد و تمامی اعضای خانواده بی کارند. حالا این بابا در این موقعیّت وانفسای فعلی برای چه به این جا می آید، شاید خودش هم نداد؟!.

همین حضرت پاپ دو سال پیش در سفر خود به استرالیا، طی مراسمی در حضور دویست هزار نفر با صدای بلند گفت: «در این‌جا مراتب شرم‌ساری خود را از بابت سوء ‌استفاده‌های جنسی از اطفال خردسال که توسط برخی از روحانیان و مذهبیون در این کشور (استرالیا) صورت گرفته است، ابراز می‌دارم. بدیهی است که من به خاطر درد و رنجی که قربانیان (این تجاوزات) متحمل شده‌اند؛ عمیقاً متأسفم و خود را شریک تألمات آنان می‌دانم.‌»

 من در همان موقع، مقاله ای مرتبط با اظهارات پاپ نوشتم که تحت عنوان « بحث “شیرین” لواط» در سایت رادیو زمانه منتشر شد. همانطوری که ملاحظه می کنید من کلمه ی شیرین را داخل گیومه قرار داده ام، تا معلوم شود که این کلمه را من به کار نبرده ام، بلکه آن را به صورت نقل قول از زبان کس دیگری نقل کرده ام. خیلی ها بر من ایراد گرفتند که چرا به مطلبی به آن مهمی، من تیتری آن چنانی داده بودم. باید بگویم که عبارت مزبور از دهان یکی از ملایان ایران به نام آیت الله گیلانی خارج شده است و او در جلو دوربین تلویزیون دولتی (عین جُمله ی ایشان) گفته است : ” در این جا به بحث در باره ی زنا خاتمه می دهیم و بحث شیرین لواط را موکول می کنیم به برنامه ی آینده “. برای مطالعه ی مقاله ی « بحث “شیرین” لواط » اینجا را کلیک کنید.

حالا باید منتظر بنشینیم و ببینیم که ” پدر مُقَدّس “، فردا (پنجشنبه) و به هنگام ایراد خطبه به هنگام برگزاری مراسم عشاء ربّانی، چه دسته گلی به آب خواهد داد.

فقط امیدوارم که امشب و همینطور طی روز های آینده، اتّفاق ناگواری نیفتد. زیرا صدی نود جوانانی که از کشور های مختلف دنیا، و حتی از امریکای شمالی و جنوبی و کشور های شرق آسیا آمده اند زیر بیست سال قرار دارند (حدود دو ملیون جوان) و در مراکز آموزشی، دانشکده ها و کلیسا ها و نقاطی مانند آن در سطح شهر مادرید و شهرک های اطراف اسکان داده می شوند. به همین جَهَت حِفاظَت از آن ها، مخصوصاً اگر مورد حمله ی گروه های اوباش و شرور قرار بگیرند، کار آسانی برای پلیس نخواهد بود.

 

error: توجه این سایت دارای کپی رایت است !!