دادگاه های تفتیش عقاید در اسپانیا – جلد1 – بخش1

چندین سال پیش، جلد اوّل تاریخ دادگاه های تفتیش عقاید ( زیر عنوان «تاریخ انکیزیسیون در اسپانیا») به همّت، سخاوت و سرمایه ی شخصی آقای مهرداد نزهت زاده چاپ و منتشر شد.  نسخه های کتاب مزبور ( که نخستین کتاب هم در زمینه ی تشکیلات انکیزیسیون در اسپانیا به زبان فارسی به شمار می آمد) و اکنون نایاب است؛ با استقبالی غیر قابل تَصَوّر در میان خوانندگان فارسی زبان (به ویژه در امریکا) روبرو شد.

 حدود یازده و یا دوازده سال پیش؛ بخش هایی از این کتاب به صورت مقاله در سایت «ایران امروز» روزهای جمعه انتشار می یافت.

آرم سازمان مقدّس انکیزیسیون یا سازمان تفتیش عقاید

روحانیان – یا به عبارت بهتر این جادوگران دگردیسی شده و این مفت خور های بی عار و عوام فریب – همیشه در جامعه های بشری وجود داشته اند – و هنوز هم متأسفانه در میان توده های نا آگاه – بساط ریا کاری و عوام فریبی و سالوس بازی خود را گسترده دارند.

در کشور اسپانیا، نظام حکومت دینی؛ و یا به قول خودشان «سازمان مُقَدّس تفتیش عقاید» (انکیزیسیون) بیش از سیصد سال بر سر قدرت بود. به نوشته ی خوان آنتونیو یورنته Juan Antonio Llorente (مورخ اسپانیایی و مؤلف کتاب دو جلدی « تاریخ انتقادی انکیزیسیون»)، روحانیان پلید در دوران اقتدار تشکیلات جهنمی خود در اسپانیا بیش از  ٣٥٠٠٠٠ (سیصد و پنجاه هزار) نفر را در دادگاه های خود به محاکمه کشیدند و بیش از  ٣٢٠٠٠ (سی و دو هزار ) نفر را زنده در آتش سوزاندند.

روحانیان بیش از سیصد سال، در اسپانیا، حاکم بر جان و مال مردم بوده اند و در زندگی خصوصی و اجتماعی، طرز غذا خوردن، لباس پوشیدن و حتی روابط زناشویی و عادت ماهانه ی زنان هم فضولی کرده اند.

حکومت مذهبی یعنی حکومت خوف و وحشت، سالوس بازی، خرافات، جاسوسی و سخن چینی علیه یکدیگر. روحانیان گردن کلفت و بیعار که خود را به عنوان وکیل مدافع خدا و دین او بر توده ی عوام قبولانده بودند، در طول سال های سلطه ی خود بر جامعه و به خاطر دوام و قوام پایه های دستگاه حکومت خود، از انجام هیچ گونه جنایت و شقاوتی فرو گذار نکردند .

جوانان را در ملاء عام شلاق زدند. به پسر بچه ها، زن ها و دختر ها در زندان ها – و یا بهتر بگویم در سیاه چال های خود – و در زیر زمین کلیسا ها و صومعه ها تجاوز کردند. اموال صد ها هزار نفر را به جرم بی دینی و بی اعتقادی مصادره کردند و آن ها را به روز سیاه نشاندند. کتاب ها را سانسور کردند و در آتش سوزاندند و روشنفکران و کسانی را که چون آنان نمی اندیشیدند به بَند کشیدند و در زیر شکنجه هلاک کردند.

 این کتاب را که من بر اساس اسناد معتبر و پرونده های موجود در بایگانی راکد دادگستری اسپانیا به رشته تحریر در آورده ام، برای نخستین بار به زبان فارسی منتشر می شود. البته کتاب هایی که غالباً جنبه ی داستان های خیالی و رمان داشتند، در باره ی انکیزیسیون اروپا، سال ها پیش در ایران چاپ و منتشر شده بود، ولی تا زمان انتشار کتاب حاضر، کتابی در باره ی تشکیلات انکیزیسیون اسپانیا در دسترس کتاب دوستان نبود.

با توجه به حجم زیاد کتاب، و برای سهولت در دانلود کردن آن، ( به ویژه در ایران)؛ من مطالب این کتاب را به بخش های کوچکتر تقسیم کرده ام که به صورت هفتگی در طول همین ماه اوت در همین سایت قرار می گیرد.

در پایان این نکته را هم خاطر نشان سازم که کتاب حاضر یک اثر مستند تاریخی است که من آن را بیش از ده سال پیش نوشته ام و مطالب آن ربطی به اوضاع و احوال کنونی ایران و یا هیچ کشور دیگری در خاورمیانه ندارد و اگر مشابهت هایی میان مطالب کتاب و وقایع فعلی ایران دیده می شود به این علت است که ددمنشی های روحانیان در طول تاریخ، بی سابقه  نبوده است و اکنون هم همان حوادث ، در ایران امروز تکرار می شود، آن هم پس از گذشت پانصد سال.

برای دانلود کردن کتاب اینجا را کلیک کنید

در ضمن برای خواندن مطالبی در ارتباط با موضوع حکومت روحانیان مقاله های زیر را هم با کلیک کردن بر روی آن ها، مطالعه کنید:

عزیزان من این دشمن!

محاکمه ی لاگواردیا

error: توجه این سایت دارای کپی رایت است !!