مجموعه ی آثار میرزا فتحعلی آخوندزاده (آخوندوف)

Sharing is caring!

مجموعه ی آثار میرزا فتحعلی آخوندزاده
(آخوندوف)

در سه جلد به زبان و خط آذربایجانی

میرزا فتحعلی آخوند زاده (آخوندوف)

جلد اول
جلد دوم
جلد سوم

مکتوبات (به زبان فارسی) – به کوشش استاد ارجمند بهرام چوبینه
ستارگان فریب خورده (ترجمه تازه از رسول پدرام)

آذربایجان، شاهراهی است که کاروان اندیشه های نو، برای نخستین بار از آن طریق به ایران و دیگر کشور های خاورمیانه سرازیر شد و تخم آزادی و مدنیّت جدید را در این سرزمین ها پراکند. این شاهراه که در سال های اولیّه سده ی نوزدهم، به دست اندیشه ور بزرگ، میرزا فتحعلی آخوندوف (آخوندزاده) گشوده شد؛ در سال های نخستین سده ی بیستم تَوَسُّط جلیل محمّد قلی زاده و با انتشار نشریه ی ملانصرالدین، فراخ تر و هموار تر گردید.

بذری را که آخوندزاده افشانده بود، رفته، رفته در آثار کسانی چون صابر، عبدالرحیم طالبوف، حاج زین العابدین مراغه ای، علی اکبر دهخدا، میرزا آقاخان کرمانی، صادق هدایت و کسروی و بسیاری دیگر شکوفا شد و به بار نشست.

این اندیشه ور بزرگ، در بیش از صد و سی سال پیش؛ خاورمیانه را تکان داد. در وبلاگی (که متأسفانه نام نویسنده ی آن را فراموش کرده ام) خواندم که نوشته بود: “آخوندزاده، پوسته ی زمان را درید”؛ و چه نیکو هم نوشته بود.

متأسفانه پس از گذشت بیش از یک صد سال همان ددمنشی ها و درنده خویی ها دوباره در ایران تکرار می شود و هنوز کسانی در آن کشور در رأس قدرت هستند که نمی خواهند از تاریخ درس عبرت بگیرند. ولی برای اینکه شما خواننده ی عزیز، درس عبرتی به آن ” ز دانش تهی، ز غفلت پر” ها بدهید؛ دلم می خواهد که “مکتوبات” و “ستارگان فریب خورده” را بخوانید و تکثیر کنید و به دیگران هم بدهید تا آن ها هم بخوانند. ما این آثار را برای گرفتن حق الترجمه و یا کسب شهرت و محبوبیت ترجمه، و یا تألیف نکرده ایم.

هر چند که صابر می گوید: “سؤیله سَم تاثیری یوخ، سوسسام کؤنؤل راضی دگئل” (اگر بگویم، حرفم اثری نخواهد داشت، ولی اگر دم فرو بندم، قلبم رضایت نمی دهد). ولی بهتر آنکه بگوییم و خاموش ننشینیم.

مطالب مرتبط

error: توجه این سایت دارای کپی رایت است !!