مجموعه ی آثار میرزا فتحعلی آخوند زاده (آخوندوف)‏

در سه جلد به زبان و خط آذربایجانی

میرزا فتحعلی آخوندزاده (آخوندوف)

جلد اول 

جلد دوم 

جلد سوم 

مکتوبات (به زبان فارسی) –  به کوشش استاد ارجمند بهرام چوبینه 

ستارگان فریب خورده (با ترجمه جدید توسط رسول پدرام)

آذربایجان، شاهراهی است که کاروان اندیشه های نو، برای نخستین بار از طریق آن به ایران و دیگر کشور های خاورمیانه سرازیر شد و تخم آزادی و مدنیّت جدید را در این سرزمین ها پراکند. این شاهراه که در سال های اولیّه سدهء نوزدهم، به دست اندیشه ور بزرگ، میرزا فتحعلی آخوندوف (آخوندزاده) گشوده شد؛ در سال های نخستین سدهء بیستم تَوَسُّط جلیل محمّد قلی زاده و با انتشار نشریهی ملانصرالدین، فراخ تر و هموار تر گردید.‏

 بذری را که آخوندزاده افشانده بود، رفته، رفته در آثار کسانی چون صابر، عبدالرحیم طالبوف، حاج زین العابدین مراغه ای، علی اکبر دهخدا، میرزا آقاخان کرمانی و بسیاری دیگر شکوفا شد و به بار نشست.

در باره ی آخوندزاده، چیزی در این جا نمی نویسم. فقط اشاره می کنم که مطلب مفصلی برای مجله ی “تاریخ و زندگی” چاپ اسپانیا، (به زبان اسپانیایی) و به منظور شناساندن اندیشه های آن بزرگوار به اسپانیایی زبانان نوشته ام که پس از انتشار، به فارسی بر می گردانم و در همین سایت قرار می دهم. همین اندازه خاطر نشان می کنم که این اندیشه ور بزرگ، در بیش از صد و سی سال پیش؛ خاورمیانه را تکان داد. در وبلاگی (که متأسفانه نام نویسنده ی آن را فراموش کرده ام) خواندم که نوشته بود: “آخوندزاده، پوسته ی زمان را درید”؛ و چه نیکو نوشته بود.

 متأسفانه پس از گذشت بیش از یکصد سال همان ددمنشی ها و درنده خویی ها  دوباره در ایران تکرار می شود و هنوز کسانی در آن کشور در رأس قدرت هستند که نمی خواهند از تاریخ درس عبرت بگیرند. ولی برای اینکه شما خواننده ی عزیز، درس عبرتی به آن ” ز دانش تهی، ز غفلت پر” ها بدهید؛ دلم می خواهد که “مکتوبات” و “ستارگان فریب خورده” را بخوانید و تکثیر کنید و به دیگران هم بدهید تا آن ها هم بخوانند. ما این آثار را برای گرفتن حق الترجمه و یا کسب شهرت و مجبوبیت ترجمه نکرده ایم.

هر چند که صابر می گوید: “سؤیله سَم تاثیری یوخ، سوسسام کؤنؤل راضی دگئل” (اگر بگویم، حرفم اثری نخواهد داشت، و اگر دم فرو بندم، قلبم رضایت نمی دهد). ولی بهتر آنکه بگوییم تا خاموش بنشینیم.

جمع کل بازدید ها : 267
مارا دنبال کنید
http:www.rpedram.com/persian
traducciones@rpedram.com
Rassoul_pedram
Follow Me
Tweet
https://www.youtube.com/channel/https://https://www.youtube.com/rassoulpedram
http://www.instagram.com/pedramrassoul
close

در صورت پسندیدن میتوانید به اشتراک بگذارید