نحوه ی گزینش رئیس دانشگاه در اسپانیا

دانشجویی از طریق ایمیل از من در باره ی نحوه ی انتخاب روسای دانشگاه ها (و یا به نوشته ی ایشان «تعیین روسای دانشگاه ها») در اسپانیا پرسش هایی کرده اند.

            من در پاسخ نوشتم که تمامی مسئولان دانشگاهی از رئیس دپارتمان (کوچکترین واحد آموزشی) گرفته تا روسای دانشکده ها و روسای دانشگاه، همگی «انتخابی» هستند و با رای جامعه ی دانشگاهی (دانشجویان، کادر آموزشی و کارکنان اداری دانشگاه) انتخاب می شوند و احدی در داخل دولت، کوچکترین نقشی در انتخاب آنان ندارد.

            روسای دانشگاه ها از میان استادان خود همان دانشگاه انتخاب می شوند. شرط استاد دانشگاه شدن هم، داشتن حداقل پانزده سال سابقه ی تدریس و انتشار دو اثر تحقیقی بی سابقه و منحصر بفرد ( در مورد رشته های نظری) و یا ثبت دو پروژه پژوهشی (در مورد رشته های علمی) است.

            استادان دانشگاه به جای شصت و پنج سالگی در سن هفتاد سالگی بازنشسته می شوند و پس از بازنشستگی  بار دیگر و با عنوان «استاد ممتاز» دوباره به استخدام دانشگاه محلّ خدمت خود در می آیند، با این تفاوت که فقط چند ساعت در هفته کنفرانس می دهند.

            در ضمن، پس از پادشاه؛ رئیس دانشگاه ، با عالی ترین عنوان مورد خطاب قرار می گیرد: «جناب جلالتمآب مقام ریاست دانشگاه».

            البته کادر آموزشی دانشگاه فقط به استادان محدود نمی شود، بلکه استادیاران، دانشیاران، استادان مدعوّ (دعوت شده)، دبیران مدارس وابسته به دانشگاه ها هم جزو جامعه ی محسوب می شوند، ولی هیچکدام نمی توانند خود را برای ریاست دانشگاه کاندید بکنند.

            وزیر علوم چه نقشی در دانشگاه ها بازی می کند؟ باید در پاسخ بگویم که نه وزیر علوم و نه رئیس دولت هیچکدام حقّ مداخله در امور دانشگاهی را ندارند. این ها پست های سیاسی هستند و پس از تغییر دولت و روی کار آمدن دولت جدید می روند پی کار خودشان.

            در همین جا به این مطلب خاتمه می دهم و اگر کسانی مخصوصاً دانشجویان عزیز پرسشی در هر مورد از موارد مرتبط با دانشگاه های اسپانیا داشتند در همین صفحه، پرسش خود را در میان بگذارند و من خیلی خوشحال خواهم بود که پاسخگو باشم.

            امروز صبح مصاحبه ای از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد که حال مرا به هم زد. آقا اظهار فرموده و بر زبان مبارک جاری ساخته اند که:

            متن خبر «فرهاد دانشجو، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ایران، ۳۱ مرداد ماه (یعنی همین دیروز)، در اجلاس شورای مرکزی آن، در جمع خبرنگاران تاکید کرد که برنامه ایجاد دانشگاه‌های تک ‌جنسیتی «در دستور کار قرار دارد».

            آقای دانشجو در توضیح دلیل ایجاد دانشگاه‌های تک ‌جنسیتی گفته است «آزاد منشی و نگاه فرهیختگی در دانشگاه آزاد بر این محور است که حق انتخاب را برای دانشجو افزایش دهد».

            از شما خواهش می کنم که بر گردید و جُمله ی آقا را از نو بخوانید. اگر چیزی سر در آورید لطف کنید و برای من هم ترجمه بفرمایید.

            برای تزیین صفحه و دیدن جمال مبارک آقا، دنبال تصویری از ایشان گشتم و وارد سایتی در ایران شدم به نام «زلال نیوز» (جل الخالق!) که آدرسش را در زیر قرار می دهم.

            در گوشه ی سمت راست عنوان های خبری مختلفی، یکی پس از دیگری،  بر روی صفحه می آید که در یکی از آن ها می خوانید «مشهور ترین زن بدکاره تهران» و دیگری «لااله‌الاالله بر روی انگشتر اوباما!»

            این است نشانی آن سایت: http://goo.gl/w28Ocv

            و این هم تصویر مقام معظم ریاست دانشگاه آزاد در جلسه ی معارفه ی خود:

error: توجه این سایت دارای کپی رایت است !!