نقشه ی آوردن بقایای جسد حضرت علی ابن ابی طالب به ایران

گنبد سلطانیه واقع در ۳۰ کیلومتری زنجان و در بافت قدیم شهر سلطانیه، … در سال ۶۱۳ هجری قمری در دوره ایلخانان مغول ساخته شد. ساخته شدن چنین بنایی آن هم تنها یکصد سال پس از حمله مغول به ایران نشان از تاثیر ژرف فرهنگ ایرانی بر مغولان … دارد.

 ساخته شدن بنای تاریخی سلطانیه داستانی شنیدنی دارد که در این جا می خوانید.

 محمد اولجایتو مشهور به شاه محمد خدابنده از سلسله ایلخانان ایران، برادر و جانشین غازان خان مغول، نخستین پادشاه مغولی ایران است که به مذهب تشیع گروید. این پادشاه در زمان سلطنتش که از سال 1304 تا سال  میلادی1316 طول کشید، پایتخت ایران را از تبریز به سلطانیّه منتقل کرد و بنای تاریخی سلطانیه در  آن جا به امر او ساخته شده است که خود او هم اکنون آن جا مدفون است.

 شاه خدابنده، در آغاز زندگی دین خاصی نداشت و یا به عبارت دیگر کافر بود. در نخستین سال های جوانی بر اثر تبلیغات مبلغین مسیحی به مسیحیّت گروید. ولی مسیحیّت شاه خدابنده عمر زیادی پیدا نکرد، زیرا در اندک زمانی و تحت تأثیر تبلیغات روحانیان مسلمان، دست از مسیحیّت شست و به دین اسلام – مذهب تسنن – رو آورد. عمر سنی بودن شاه خدا بنده نیز به کوتاهی عمر مسیحیّت اش بود؛ زیرا طولی نکشید که در نتیجه دلالت و تبلیغ روحانیان شیعه به تسنن پشت کرد و به یک مسلمان شیعه دو آتشه و متعصب مُبدّل شد. چنان تعصبی که برای نشان دادن شدّت علاقه و اعتقاد خود به مذهب تشیع، بنای سلطانیه را بنیاد نهاد با این هدف که بقایای جسد حضرت علی ابن ابی طالب، پسر عمو و داماد پیامبر اسلام و امام نخست شیعیان را از شهر نجف (در عراق امروز) به شهر سلطانیه بیاورد و در آن جا دفن کند.

 شاه خدا بنده، برای در آوردن استخوان های حضرت علی و انتقال آن ها به ایران، مأمورانی را به شهر نجف گسیل می دارد. پیش از رسیدن این مأموران به نجف؛ یک شب، شاه خدابنده، حضرت علی را در خواب می بیند که به زبان ترکی به او می گوید: “شاه خدابنده، منیم کی منده، سنین کی سنده” (شاه خدابنده، بگذار مال من؛ مال من باشد و مال تو هم، مال تو) و یا به عبارت ساده تر: “شاه خدابنده، بیا کاری به کار هم نداشته باشیم.”

 شاه خدابنده همین که بیدار می شود، چابک سوارانی را سوار بر اسب های باد پای مغولی روانه نجف می کند تا مأموران قبلی را از انجام مأموریتی که داشتند، باز دارند و در نتیجه، خود او پس از مرگ در همان آرامگاه تازه ای که برای حضرت علی تدارک دیده بود به خاک سپرده شد.

error: توجه این سایت دارای کپی رایت است !!