«چارقد» و «روسری» والاتر از داشتن نبوغ و جایگاه بی نظیر علمی جهانی

این روز ها، تصویر خانم مریم میرزا خانی را در صفحه ی نخست همه ی رسانه ی ها معتبر دنیا – همراه با گزارش و خبر دریافت جایزه نوبل ریاضی تَوَسُّط ایشان – می توان دید. ولی در حاشیه ی بازتاب این خبر، نکته ای هم به چشم می خورد که دلالت دارد بر میزان جهالت حاکمان کنونی ایران.

مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی

به طور مثال  France24در بخش انگلیسی تیتر زده است: «با روسری و یا بدون روسری؟ مطبوعات ایران به خاطر برنده ی جایزه ی ریاضیات دچار دودستگی شده اند»

کسانی که انگلیسی می دانند می توانند،  آن مطلب را در این جا دنبال کنند:

France24 در ادامه به گزارشی منتشر شده در سایت رادیو بین المللی فرانسه (RFI) لینک داده است که در آن جا می خوانیم:

«ماجراهای عکس خانم میرزاخانی: انتشار عکس فتوشاپی در روزنامه ایران تا عکس بی حجاب در توییتر روحانی»

رادیو بین المللی فرانسه می افزاید: «خانم مریم میرزاخانی استاد ایرانی داشنگاه پرینستون امریکا برنده جایزه فیلدز شد، جایزه ای بسیار ارزشمند که به نوبل ریاضی معروف است.

این پیروزی و پیام و تبریک حسن روحانی و پوشش خبری این اتفاق مهم برای ایرانیان حالا با حاشیه های جالبی رو به رو شده است.

اولین اتفاق جالب زمانی رخ داد که حسن روحانی در حساب توییتری خود با انتشار دو عکس بی حجاب و با حجاب این موفقیت را به خانم میرزاخانی تبریک گفت، اتفاقی که به علت خلاف عرف بودن آن در جمهوری اسلامی حسابی در توییتر و رسانه ها مورد توجه قرار گرفت. اتفاقی که حتی در برخی از توییت ها به شکسته شدن تابو توسط رییس جمهور ایران نیز تشبیه شده است.

اما پوشش این خبر مهم در رسانه های چاپی ایران نیز خود نکات جالبی به همراه دارد.

رسانه های اصولگرا هیچ کدام این خبر را در صفحه اول خود کار نکرده اند، روزنامه کیهان اساسا هیچ پوششی به این خبر نداده است اما روزنامه وطن امروز در صفحه چهار خود با انتشار عکس کوچکی از خانم میرزاخانی خبر کوتاهی در این رابطه منتشر کرده است.

از دیگر سو روزنامه هایی مانند شرق، اعتماد، هفت صبح و ایران در صفحه اول خود به این خبر پرداخته اند و در این میان روزنامه شرق و ایران، این موضوع را برای عکس یک خود انتخاب کرده اند.

روزنامه شرق در این میان تصمیم گرفته است با طرحی ابتکاری ممنوعیت انتشار عکس زن ایرانی بدون حجاب را دور بزند و موهای خانم میرزاخانی را با تخته سیاه پشت سرش گره زده است. روزنامه هفت صبح نیز ترجیح داده است اساسا بخش بالای سر را در عکس ببرد و مشکل عدم اجازه انتشار مو را دور زده است.

shargh

عکس فتوشاپی روزنامه ی شرق

اما ماجرا در روزنامه ایران متعلق به دولت کمی جالب تر شده است.

روزنامه ایران دست به انتشار یک عکس فتوشاپی زده است. عکسی که ترکیب دو عکس دیگر است. یک عکس بی حجاب و جدید و یک عکس قدیمی اما باحجاب -عکسی که رسانه هایی مانند اعتماد و وطن امروز از آن استفاده کرده اند- و در این میان تقریبا از همه روزنامه های رسمی نیز جسارت بیشتری در این فتوشاپ برای نشان دادن موهای خانم میرزاخانی نشان داده است. در این فتوشاپ سعی نشده است که موهای خانم میرزاخانی به طور کامل پوشانده شود و حجاب ترکیبی دو عکس تقریبا مانند حجاب روزمره زنان ایرانی است. به نظر میرسد دست اندرکاران این روزنامه نتوانسته اند عکسی باحجاب و با کیفیت و جدید از خانم میرزاخانی پیدا کنند در نتیجه دست به ابتکار شده اند و دو عکس بی حجاب و با حجاب را با هم ترکیب کرده اند که نتیجه عکسی با حجاب و با کیفیت و جدید به دست بیاید.»

وقتی که خانم شیرین عبادی، جایزه ی صلح نوبل را دریافت کرد، آن آخوند ملقب به «گاندی ایران» و «امیرکبیر زمان» و بانی و مبتکر «گفتگوی تَمَدُّن ها» هم دُرفشانی فرمودند و بر زبان مبارک جاری ساختند و گفتند: «جایزه ی صلح نوبل، جایزه ی مهّمی نیست».

دنباله ی مطلب در سایت رادیو بین المللی فرانسه

جمع کل بازدید ها : 267
مارا دنبال کنید
http:www.rpedram.com/persian
traducciones@rpedram.com
Rassoul_pedram
Follow Me
Tweet
https://www.youtube.com/channel/https://https://www.youtube.com/rassoulpedram
http://www.instagram.com/pedramrassoul
close

در صورت پسندیدن میتوانید به اشتراک بگذارید