گلچینی از کنسرت استاد شجریان در سلیمانیه

رو سر بِنِه ،به بالین، تنها مرا رها کن،

ترک منِ خرابِ شبگردِ مبتلا کن. مولانا

          چند سال پیش استاد شجریان به همراه پسرش همایون، برای دادن کنسرت، سفری به سلیمانیّه داشت و آنچه را که در زیر ملاحظه خواهید کرد، گلچینی است از بخش های گوناگون آن کنسرت.

         در آن سفر، استقبالی شایان و در خور، از استاد و گروه همراهش به عمل آمد. خانمی را که در شروع ویدئو می بیند، همسر آقای جلال طالبانی (رئیس جمهور عراق است) که تا دم در اتوبوس به پیشواز هنرمندان آمده است.

         جلال طالبانی کُرد است و پس از سلطان صلاح الدّین ایوبی، نخستین کردی است که بر یک کشور عرب حکومت می کند. ایشان متأسفانه چندین ماه است که بر اثر سکته ی مغزی، در بیمارستانی در آلمان بستری است. هم او بود که به علّت مخالفت با بر قراری مجازات اعدام، حاضر نشد حکم اعدام صدام حسین را امضا کند. آرزوی بهبود عاجل برایشان دارم.
در کنسرت سلیمانیّه از جُمله ترانه هایی که خوانده شد، یکی هم ترانه «مرغ سحر» بود که شما آن را بار ها و بارها با صدای خوانندگان مختلف شنیده اید. ولی برای آگاهی جوانان عزیز توضیح می دهم که معمولاً اوّل آهنگساز، آهنگ ترانه را می سازد و سپس شاعری بر روی آن آهنگ و منطبق با ملودی آن شعری می سراید. ولی در مورد «مرغ سحر»، بر عکس بود، یعنی مرحوم مرتضی خان نی داوود، بر روی شعری که قبلاً  ملک الشعراء بهار سروده بود، آهنگ «مرغ سحر» را تنظیم کرد و بدینسان آن اثر جاودانه به وجود آمد و آن را نخستین بار شادروان قمرالملوک وزیری خواند و بر روی صفحه ی گرامافون ضبط شد.

مطالب مرتبط

error: توجه این سایت دارای کپی رایت است !!