یک دختر و پسر به دستور شورای قبیله‌ای بَغْلان اعدام شدند

منبع: بی بی سی فارسی

پلیس ولایت بغلان در شمال افغانستان گفته که یک دختر و یک پسر جوان بر اساس تصمیم شورای قبیله احمدزی در منطقه دهنه غوری به اتهام فرار از منزل اعدام شده‌اند.

سیدجان احمدزی فرمانده پلیس محلی در این منطقه به بی بی سی گفت که این پسر و دختر دیروز، ۳ قوس/آذر، پس از فرار، توسط مردان این قبیله دستگیر و در شورای قبیله محاکمه شدند.

این مقام پلیس افزود که این دو جوان براساس حکم کتبی شورای قومی و به دست پدر دختر به قتل رسیدند و استدلال آنها حفظ ننگ و ناموس بوده است.

آقای احمدزی همچنین گفت که پس از دستگیری آنها، نیروهای امنیتی هم به منطقه حضور یافته بودند، اما هزاران تن از اعضای قبیله احمدزی مانع ارجاع این دختر و پسر به مراجع قانونی شدند.

به گفته او، این دختر با یک جوان دیگر نامزد بوده، ولی خواستار ازدواج با او نبوده و به همین دلیل با این جوانی که عصر دیروز همراهش اعدام شد، پا به فرار گذاشت.

قتل آنها به این شکل، خشم مقامات در پایتخت را هم برانگیخته است. محمدعمر داوودزی وزیر داخله/کشور به پلیس بغلان دستور داده که عاملان “تیرباران” این دختر و پسر را هر چه زودتر بازداشت کنند.

این در حالی است که نگرانی از تصویب و اجرای کلیک قانون جرگه‌ها و شوراهای محلی، که تصمیم‌های این جرگه‌ها و شوراها را مشروعیت می‌بخشد، همچنان پا برجا است.

دو سال پیش پیشنویس این قانون از سوی حکومت تهیه و آماده ارسال به پارلمان برای تصویب شد که تصامیم جرگه‌ها و شوراهای قومی رسمیت قانونی می‌داد.

ولی طرح قانون با اعتراض‌های شدید نهادهای حقوق بشری، مدنی و مدافع حقوق زنان مواجه شد و با پافشاری وزارت امور زنان، تلاش‌ها برای تصویب آن متوقف شد.

یوسف حلیم معاون وزیر امور عدلیه/دادگستری به بی‌بی‌سی گفت که در حال حاضر تصویب این قانون دستور کار دولت نیست، اما احتمال آن وجود دارد که سال آینده در دستور دولت قرار گیرد.

به نظر می‌رسد که قتل دختر و پسر بغلانی به دستور شورای قوم احمدزی بار دیگر اعمال قدرت شوراهای قومی در حوزه قضایی را در مرکز توجه نهادهای حقوق بشری و مدنی قرار دهد.

تجاوز جنسی به دو کودک

از سوی دیگر مقام‌های محلی در بغلان از تجاوز جنسی به دو دختر دیگر هم در این ولایت خبر دادند.

به گفته این مقام‌ها، ابتدا یک دختر نه ساله مورد تجاوز جنسی قرار گرفت و به دنبال آن، برادر این دختر خواهر پانزده ساله پسر متهم را در ملاً عام مورد تجاوز جنسی قرار داد.

جاوید بشارت سخنگوی پلیس بغلان به بی‌بی‌سی گفت که پنج تن به اتهام داشتن ارتباط با این دو قضیه بازداشت شده‌اند.

همزمان با انتشار این خبرها، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش ۲۵ درصدی خشونت با زنان در شش ماه نخست امسال در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته خبر داده است.

این کمیسیون از دولت خواسته که برای کاهش موارد خشونت با زنان تلاش‎های بیشتری به خرج دهد.

error: توجه این سایت دارای کپی رایت است !!