Estado de Sitio حکومت نظامی

Una escueta introducción sobre las obras de MIKIS THEODORAKIS para los persa-parlantes.

«زور گویی و تسلیم و رضا در برابر زور، به شروع یک بازی شباهت دارد. پیش از شروع، می توانی جلو آن را بگیری».

Estado de Sitio (به انگلیسی State of Siege) به صورت «شهر بندی» ترجمه می شود و به معنای «حکومت نظامی» نیست. ولی من، برای پرهیز از سر در گمی خوانندگان عزیز عنوان «حکومت نظامی» را برای این مقاله انتخاب کردم؛ هر چند فیلم دیگری با نام Estado de Sitio از ساخته های کارگردان فیلم Z  وجود دارد که موسیقی متن آن فیلم هم از آثار میکیس ثئودراکیس است.

 چندی پیش، میثم عزیز کتاب زوربای یونانی را به خوانندگان خود مُعَّرفی کرد و من هم در یادداشتی نوشتم که موسیقی متن آن فیلم از آثار میکیس ثئودراکیس است. در این جا هم اشاره دیگری دارم به موسیقی متن فیلمی به نام  Z ؛ که از ساخته های اوست.

 در پوستر فیلم Z (به تَلَفُّظ امریکایی «زی») که تصویر آن را در زیر می بینید؛ زیر حرف Z به زبان فرانسه نوشته شده zاست: Il est vivant («ئیل ئه ویوان» او – یعنی آن مرد – زنده است). کدام مرد؟

 فیلم فرانسویZ  از ساخته های کُستا گاوراس (Costa-Gavras)، هر چند از شاهکار های صنعت سینما به شمار می آید، ولی نمایش آن در ایران – در رژیم قبلی ممنوع بود و در رژیم فعلی هم ابداً امکان پذیر نیست.

این فیلم بر اساس کتابی از آثار واسیلیس واسیلیکوس Vassilis Vassilikos ساخته شده است و موضوع اصلی آن پیرامون ترور گریگوریس لامبراکیس Grigoris Lambrakis سیاستمدار و پزشک یونانی دور می زند که در سال 1963 به قتل رسید. سیاستمدار مزبور- در زمان حیات خود- نگرشی انتقادی توأم با طنز نسبت به اوضاع سیاسی یونان داشت. به همین جَهَت ساخته شدن و نمایش فیلم Z در 1969، خشم نظامیان را که در آن زمان بر کشور حکومت می کردند، بر انگیخت و آن ها جلو نمایش آن را در سینما ها گرفتند. عنوان فیلم از یکی از شعار های تظاهرات مردم یونان اقتباس شده است و چون حرف Z  به یونانی  Ζειتلفظ می شود ومعنی (او زنده است) هم می دهد.  که منظور از «او» لامبراکیس است و به همین خاطر شعار مزبور را در زیر حرف Z به زبان فرانسه هم قرار داده اند.  

حکومت نظامیان در یونان؛ که به «حکومت سرهنگ ها» در تاریخ این کشور شهرت دارد؛ هفت سال ((1967–1974 بیشتر طول نکشید و با قیام مردم یونان سرنگون شد.

 کودتای سرهنگ ها در 21 آوریل 1967 نتیجه ی کشمکش ها و اختلافات سیاسی میان گروه های چپ و راست بود که جامعه ی یونان را عملاً به دو بخش متخاصم و رو در روی هم تقسیم می کرد.

 در فیلم Z بازیگران سرشناسی از قبیل ایرنه پاپاس، خورخه سمپرون (نویسنده ی اسپانیایی که از اردوگاه های مرگ نازی جان به در برد)، ایو مونتان، و حتی خود کُستا گاوراس (سازنده ی فیلم) به ایفای نقش پرداخته اند. ولی موسیقی متن آن که از کار های میکیس ثئودراکیس است، تأثیر گذاری ویژه ای به آن می بخشیده است.

 هنرمندانی مثل میکیس ثئودراکیس، ایرنه پاپاس و دیگران، نقش کلیدی در قیام مردم یونان علیه حکومت سرهنگ ها به عهده گرفتند. ثئودراکیس بینایی یک چشم خود را در زیر شکنجه از دست داد.

 برخی از هنرپیشگان این فیلم، پس از سقوط «حکومت سرهنگ ها» و انجام انتخابات آزاد، به مقام های مهمی در حکومت جدید یونان رسیدند.  

 من موسیقی متن فیلم را در یک فامیل صوتی تقدیم شما خوانندگان عزیز می کنم و پس از آن بخشی از ویدئویی قرار دارد (بر گرفته از یوتیوب) که در آن می توان تصویر بازیگران فیلم همراه با اسم آن ها، بازجوها، زندانیان سیاسی، مأموران امنیتی و صحنه هایی از برخورد پلیس با تَظاهُر کنندگان را مشاهده کرد.

برای شنیدن موسیقی متن کامل فیلم روی فلش زیر کلیک کنید:

 

 

 

error: توجه این سایت دارای کپی رایت است !!