Nuestras mujeres de ayer y hoy زنان دیروز و امروز ما

Por cortesía de Bernardo A.

             اوریانا قالاچی، چند سال پیش از انقلاب کتابی نوشت با عنوان ایتالیایی Il Sesso Inutile  («جنس به درد نخور» و یا «جنس بُنجـُل»).

            کتاب حاصل مسافرت نویسنده به دور دنیا است و در آن به تشریح وضع زندگی زنان در کشور های مختلف پرداخته است – غیر از ایران. چون به باور نویسنده ی کتاب، زنان ایرانی در آن سال ها از جایگاه والایی نسبت به زنان کشور های دیگر – که در کتاب به آن ها اشاره شده است – برخوردار بوده اند. ازینرو اوریانا فالاچی نیازی به بحث در باره ی زنان ایرانی نمی بیند.

      این کتاب با عنوان «جنس ضعیف» به فارسی هم ترجمه شده است. (شرمنده ام که نام مترجم را فراموش کرده ام).

            قسمت اعظم وبلاگ من به زبان اسپانیایی هم به وضع اسفبار و دردناک زنان – به ویژه زنان خاورمیانه – اختصاص دارد. از خود سوزی و اسید پاشی به صورت آن ها گرفته تا رفتار غیر انسانی که تَوَسُّط همسر، پدر، برادر و حتی سایر افراد مُذَکّر خانواده با آن ها می شود.

            مگر «دعا» چه گناهی مرتکب شده بود که در شمال عراق به دست افراد خانواده اش سنگسار شد؟ و یا «فاطمه» دختری که به جرم شلوار لی پوشیدن در قلب پاریس تَوَسُّط پدر و برادر هایش به قتل رسید. و یا «عشاء ابراهیم» که من مقاله ی مفصلی پس از سنگسار شدنش در باره او منتشر کردم. کسانی که مطالب مرا دنبال می کنند لابد آن مقاله را خوانده اند.

            چند سال پیش، طبق گزارش خبرگزاری ها، پسری سیزده ساله (!!) در پاکستان به زنی تجاوز می کند. زعمای قوم زنی که (به ادعای خودشان) مورد تجاوز آن پسر سیزده ساله قرار گرفته بود، رأی می دهند تا برای اجرای عدالت؛ مردان قبیله به دختری از قبیله ی آن پسر تجاوز کنند. در نتیجه آن ها هم طبق رأی صادره (!) اولین دختری را که تنها گیر می آورند، به مخروبه ای در مزرعه ای می برند و پس از تجاوز، او را لخت و برهنه به حال خود رها می کنند تا با همان سر و وضع به خانه اش برگردد.

            در این جا سخن از صد ها مورد نیست، بلکه باید هزاران مورد را نوشت و به گوش جهانیان رسانید تا زنان و دختران آن گوشه از جهان تَصَوّر نکنند که بی کس و بی فریاد رس مانده اند و ما در فرنگ لنگر انداخته ایم و داریم کنگر می خوریم و هر بلایی که بر سر آن مظلومان می آید، می گوئیم به ما چه، خر ما که از پل گذشته است!!.

            یکی از خوانندگان وبلاگ اسپانیایی من به نام آقای Bernardo A.، هر از چند گاه مطلبی را برای انتشار (البته در ارتباط با مسایل سیاسی روز اسپانیا) برایم می فرستد و من هم با سپاس فراوان مطالب ارسالی آن عزیز را در وبلاگم منتشر می کنم.

            این بار، ایشان لطف کرده و چند قطعه عکس برایم فرستاده است و من هم بدون هیچگونه توضیحی آن ها را در بخش فارسی قرار می دهم. در ضمن فرستنده ی عکس ها نوشته است که منظور عکّاس از گرفتن این عکس ها، فقط نشان دادن وضع واقعی زنان است و در آن عکس ها از هیچ نوع مونتاژ و یا روتوش استفاده نشده است.

زنان کنونی در جمهوری اسلامی ایران

زنان ایران پیش از انقلاب

زنان افغانستان در 1967 و درسال 2011

زنان در قاهره در سال 1959

  

           

error: توجه این سایت دارای کپی رایت است !!