کتاب های کسروی

به اشتراک بگذارید

کتاب های کسروی

چند سال پیش گفتاری به مناسبت شصتمین سالگرد کشته شدن کسروی نوشته بودم که با کلیک کردن روی فلش می توانید نگاهی به آن بیندازید

من در جایی دیگر هم نوشته ام که آذربایجان، شاهراهی است که کاروان اندیشه های نو، برای نخستین بار از طریق آن به ایران و دیگر کشور های خاورمیانه سرازیر شده و تخم آزادی و مدنیّت جدید را در این سرزمین ها پراکنده است. این شاهراه که در سال های نخستین سدهء نوزدهم، به دست اندیشه ور بزرگ، میرزا فتحعلی آخوندوف (آخوندزاده) گشوده شد؛ در سال های آغازین سدهء بیستم تَوَسُّط جلیل محمّد قلی زاده و با انتشار نشریهء ملانصرالدین، فراخ تر و هموار تر گردید.‏  

احمد کسروی

احمد کسروی

بذری که آخوندزاده افشاند، رفته، رفته در آثار کسانی چون صابر، عبدالرحیم طالبوف، حاج زین العابدین مراغه ای، علی اکبر دهخدا، میرزا آقاخان کرمانی و بسیاری دیگر شکوفا شد و به بار نشست. ولی کسروی بود که اندیشه های آخوندزاده را از قوّه به فعل در آورد و سرانجام نیز جان  بر سر آن نهاد.‏

از آنجایی که چاپ و انتشار کتاب های کسروی در روزگار کنونی در ایران ممنوع است و دسترسی به سایت  او هم در آن کشور امکان پذیر نیست، ازینرو بر خود وظیفه دانستم که بخشی از سایت خویش را به کتاب های او اختصاص دهم. تا علاقمندان به راحتی بتوانند آن کتاب ها را به دست بیاورند.

من خیلی زود و هنگام تحصیل در کلاس اول دبیرستان با اندیشه های کسروی آشنا شدم و از آن هنگام تا کنون خود را پیوسته یکی از رهروان راهی می دانم که آخوند زاده و کسروی رهنمون آن بوده اند.

به هنگام تحصیل در کلاس پنجم ادبی دبیرستان علمیه تهران (ده سال پیش از روی کار آمدن رژیم آخوندی)، من بودم که کتاب شیعیگری کسروی را مخفیانه افست کردم و پیش از آنکه مأموران شهربانی بتوانند همهء نسخه های آن را جمع کنند در سطح وسیعی در کتابفروشی هایی که در تهران می شناختم برای فروش توزیع کردم.

شگفتا که حالا و در روزگار ما سر و کلهء عده ای که خود را ” روشنفکران دینی”! می نامند پیدا شده است و آنچه را که کسروی هفتاد سال پیش بیان کرده است، به نام خود بر زبان می آورند. غافل از اینکه این حرف ها را کسروی، آن هم با استناد به منابع معتبر تاریخی قبلاً گفته و نوشته است و خود همین حضرات بودند که سال ها پیش هر بار نام کسروی به میان می آمد با کلماتی زهرآگین آن اندیشه ور بزرگ را به سخره می گرفتند؛ ولی حالا خودشان همان حرف های کسروی را به نام خود در رادیو و تلوزیون ها بر زبان می آورند.

زندگاني من

برای آن دسته از خوانندگان که دسترسی به اینترنت با سرعت بالا ندارند، این کتاب را به دو بخش تقسیم کردم تا هر یک از بخش ها را در مدت زمان کمتری دانلود کنند:

زندگاني من بخش ١

زندگاني منبخش ٢

خواندن نوشته های کسروی را بهتر است با خواندن این کتاب شروع کرد. (به علت حجم زیاد این فایل، موقع دانلود کردن باید کمی حوصله به خرج بدهید).

ده سال در عدليه

این کتاب را بخوانید و مطالب آن را با وضع دادگستری کنونی ایران مقایسه کنید.

در راه سياست

ويژه نامه کسروي

امروز چاره چيست؟

این پرسشی است که امروزه بیش از هر زمان دیگری ایرانیان از خود می کنند. در هفتاد سال پیش نیز این پرسش بر سر زبان ها بوده است، و کسروی می نویسد: “امروز چاره، جنبش غیرتمندانه و خردمندانه شماست. حوادث به سر وقتتان رسیده و امروز هنگام آنست که دست به هم دهید و حوادث را از خود بازگردانید. خدا شما را برای بدبختی و سختی کشی نیافریده است. شما از خود رشد نشان دهید و خواهید توانست به این بدبختی ها و سختی ها چاره کنید. امروز چاره در دست شماست.”

«شیعیگری»  و یا «بخوانند و داوری کنند»

این، همان کتابی است که کسروی جان بر سر آن نهاد. خود او می نویسد:

“این کتاب برای فروش و سودجویی نیست برای دادخواهی و داوری طلبی ست این کتاب برای آنست که خردمندان پاکدل بخوانند و داوری کنند چنانکه در دیباچه نوشته شده از این کتاب جز نسخه های کمی به چاپ نرسیده و اینست برای فروش همگان نیست و به کتابفروشی ها داده نخواهد شد .

این کتاب تنها به کسان ویژه ای از خردمندان و نیک خواهان ، از وزیران و نمایندگان پارلمان و سران اداره ها و نمایندگان ایران در اروپا و آمریکا و نمایندگان اروپا و آمریکا در ایران ، و به دانشمندان و نویسندگان داده خواهد شد”

خود آن شادروان این کتاب را زیر عنوان “التشیّع و الشیعه” به زبان عربی هم ترجمه کرده و به چاپ رسانده بود.

برای دریافت سریع این کتاب از طریق اینترنت (مخصوصاً اینترنت با سرعت کم) و به خاطر راحتی شما، من آن را به سه بخش تقسیم کردم که به ترتیب زیر می توانید پیاده سازی و چاپ کنید:

شیعیگری ١

شیعیگری ٢

شیعیگری ٣

افسران ما

برای آگاهی از رویداد های شرم آور ناگفته و پشت پرده ی شهریور ١٣٢٠، من خواندن این کتاب را به همه ی ایرانیان اعم از ارتشی و غیر ارتشی توصیه می کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

shares
error: Content is protected !!