کمال الملک و موضوع کشیدن تابلو (پُرترِه) رضا شاه

به اشتراک بگذارید

کمال الملک فروغی

کمال الملک فروغی

امروز (چهارشنبه 18 اوت) در سایت فارسی رادیو بی بی سی، گفتار فاضلانه ای به قلم فاضل بزرگوار و منتقد هنری آقای محمود خوشنام در باره ی زندگی شادروان کمال الملک و به مناسبت سالمرگ آن هنرمند کم نظیر تاریخ ایران؛ قرار دارد. من خواندن آن مقاله را به همه ی هنر دوستان توصیه می کنم.  برای خواندن اینجا را کلیک کنید.

مقاله ی استاد خوشنام با خاطراتی به قلم مرحوم محمّد حجازی و به نقل از کتاب “نسیم ” به پایان می رسد.

 سال گذشته مطلبی در وبلاگ خودم درباره ی «کمال الملک» منتشر کردم که می بینم مورد تَوَجُّه ‏بسیاری از خوانندگان عزیز قرار گرفته است. کسانی که در ایران هستند می توانند تابلو های او را در کاخ ‏گلستان، موزه ی مردم شناسی و حتی کتابخانه ی ملی ملاحظه کنند (البته اگر تا به حال ملاخور نشده باشند). ‏من در آن مطلب نوشتم‎: ‎ یادم می آید که سال ها پیش از این و «در آن مدّت که ما را وقت خوش بود »، مَجلّه ی «هنر و مردم» یک ‏شماره ی کامل خود را به زندگی و آثار کمال الملک اختصاص داد و در واقع ویژه نامه ای در باره ی او ‏منتشر ساخت.

 کمال الملک زندگی خود را در کمال فقر و ناداری به پایان برد. تا جایی که روزی به خاطر قرض کردن یک ‏تومان، عبایش را گرو می گذارد تا بتواند شامی برای خوردن تهیّه کند. چه نیکو گفته است آن شاعر گمنام ‏که: «خوشنویسی به خطه ی ایران، عاقبت سر شکستگی باشد / بعد چل سال زحمت بسیار ثمر آن گرسنگی ‏باشد»‏‎.‎
ولی آیا هرگز فکر کرده اید و یا در جایی خوانده اید که کمال الملک برای تامین مخارج زندگی اش، پُرتره و ‏یا تابلویی از رضا شاه کشیده باشد؟! البته به او پیشنهاد انجام چنان کاری را کرده بودند ولی او پاسخ داده ‏بود: «آخه چطور بکشم؟ من نان و نمک آن خاندان را خورده ام ». منظور او از آن خاندان، «قاجاریه » ‏بود و هرگز نکشید. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

shares
error: Content is protected !!